Co je krásnějšího než westík? Dva westíci!

Řeč těla

5. srpna 2011 v 19:44 |  Chování westíka
Řeč těla


Daleko častěji než pomocí zvuků se westík domlouvá řečí svého těla. I tady platí: pozorujte dobře svého pejska a naučte se rozumět jeho vlastnímu způsobu vyjadřování.


Podávání packy:
Podávání packy má původ v pohybech pacek štěňat během pití matčina mléka. Umí to každý pes. Pokud se vás westík packou dotkne, chce vás uchlácholit nebo přimět ke hře či procházce.

Šťouchání čenichem:
Tím vás chce westík na něco důrazně upozornit. Chce-li, abyste jej pohladili, strčí do vás čenichemě; pokud nezareagujete, strčí vám pod ruku celou hlavu.

Olizování obličeje:
Přiznejme si, mít na obličeji vlhký psí jazyk, to není každému po chuti. Westík vám chce ale tímto gestem ukázat, že vás má rád a že vás uznává jako svého silnějšího druha. Šťouchne čenichem do koutku vašich úst a pak vás olízne jazykem. Tímto způsobem zdraví už štěňata svou matku a škemrají tak o něco k jídlu. Pokud se vám to nelíbí, otočte hlavu pryč a řekněte pejskovi něco milého; nehubujte mu.

Ležení na zádech:
Při střetu se svými psími kolegy signalizuje ten, kdo si lehne na záda a ukáže nechráněné břicho, že je poražen. Silnější pes jej pak nechá na pokoji. Vám tímto gestem ukazuje, že se cítí v bezpečí nebo že se vám podrobuje.

Signály uší:
Uši a ocas jsou u psa jeho nejdůležitějším barometrem nálady. Protože westíkovi se nekupírují ani uši, ani ocas, může svou momentální náladu vyjadřovat dosti srozumitelně. Pro westíka jsou typické vztyčené "našpicované" uši, které znamenají sebejistotu a pozornost. Dozadu sklopené uši znamenají nejistotu nebo i agresi, pokud přitom pes vrčí a cení zuby.

Signály ocasu:
Vrtění ocasu je znamením veselého vzrušení - čím větší má westík radost, tím více vrtí ocasem. Volně spuštěný ocas vyjadřuje uvolnění a spokojenost. Kolmo vzhůru postavený ocas znamená velké vzrušení a pozornost, mezi nohy vtažený ocas pak strach a nejistotu.

Značkování a očichávání:
Zvedneli pes nohu, značkuje močí své území. Vyhledává k tomu význačné body jako kmeny stromů, veřeje dveří nebo rohy domů. Další pes, který jde kolem, pak dá najevo své územní požadavky tím, že toto značkování překryje. Extrémně sebevědomí westíci se postaví na přední nohy a udělají stojku, aby své značkování umístili co nejvýše a předstírali větší velikost. Feny za normálních okolností neznačkují. Vyskytnou se však mezi nimi i natolik nezvykle sebevědomé, že značkování cizího psa překryjí svým vlastním. Pokud zrovna hárá, vytváčí močí pachovou značku, aby přilákala psy. Nechte svého westíka klidně při procházce čmuchat, aby žádnou pachovou značku nepropásl. Přijímá tímto způsobem informace o svém okolí a své zase předává dál. Značkování a očichávání jsou pro psa totéž jako čtení a psaní dopisů pro nás.


Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama