Co je krásnějšího než westík? Dva westíci!

Porod

9. srpna 2011 v 16:50 |  Chov westíků
Přípravné bolesti

V den porodu odmítají feny většinou potravu. Jsou neklidné, chvějí se, hlasitě oddychují a začínají připravovat imaginární hnízdo. Přípravné bolesti začaly. Mohou se protáhnout na mnoho hodin, než přejdou v porodní bolesti. Nechte v této době pobíhat fenu po místnosti, pohyb porod podporuje.


Porodní bolesti

Tělo feny se nakrčí. Porodní bolesti jsou stále v kratších intervalech. Z pochvy vytéká plodová voda. Brzy nato se objevuje první štěně. Je obaleno plodovým obalem a placentou. Poté, co fena štěně vytlačila, sežere placentu i plodový obal a překousne pupeční šňůru. Nebraňte jí v tom: placenta obsahuje hormony, které urychlují porod a podněcují tvorbu mléka. Olízáním štěněte se zaktivuje jeho krevní oběh.


Když nastanou komplikace

Kvůli velikosti a šířce lebky štěňat mohou nastat při porodu komplikace; zasáhněte v případě, když je štěně jen zpola venku z pochvy a fena přestane tlačit. Uchopte tělo štěněte ručníkem; vytáhněte je opatrnými pohyby sem a tam ven z pochvy. Pokud fena nesežere plodový obal ihned po porodu, musíte jej v blízkosti hlavy otevřít, aby se štěněti co nejdříve uvolnily dýchací cesty. Zdvihnete-li při tom štěně do výšky, musíte si položit do ruky i s ním spojené plodové lůžko, aby se jeho tíhou nenatrhlo štěněti bříško. Očistěte mu kapesníkem hlavu a tlamičku. Poté stáhněte plodový obal přes tělo a odstřihněte pupeční šňůru asi 2 cm nad bříškem. Položte si štěňátko do dlaně obličejem dolů a do sucha mu vytřete hřbet. Potom rozproudíte krevní oběh. Třete jej tak dlouho, dokud se nezačne hlasitě ozývat. Teprve tehdy má dost vzduchu k životu. Jestliže po přestřižení pupeční šňůry vytéká pulzující krev, podvažte ji připraveným provázkem asi 1 cm nad bříškem.


První doušek mléka

Štěně se ihned po porodu instinktivně snaží dosáhnout na matčiny bradavky. Vymáčkněte z nich opatrně kapku mléka, abyste jej podnítili k pití. Pokud ani hodinu po porodu nemá fena mléko, namíchejte podle návodu hotové mléko pro štěňata a nakrmte štěně pomocí lahvičky nebo pipety. Otvor v dudlíku u lahvičky nesmí být příliš velký, protože by mohlo štěněti zaskočit a hrozí nebezpečí, že by mohlo uhynout na zápal plic. Pokud fena žádné mléko nedostane, bude štěně potřebovat láhev každé dvě hodiny, i v noci.
Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama