Co je krásnějšího než westík? Dva westíci!

Podmínky chovu

9. srpna 2011 v 15:16 |  Chov westíků
Rodokmen
Do chovu se smíte pustit jen s westíkem, který má oficiálně uznaný rodokmen. Tak budete mít jistotu, že všichni v něm uvedení předkové také skutečně existovali. Protože pochopitelně i předkové mají vliv na vzhled a povahu štěňat.


Podmínky chovu
Podle podmínek pro chov Klubu teriérů, jediného oficiálně uznávaného chovatelského svazu west highland white teriérů v ČR, je nejnižší věk pro chov devět měsíců u psů a 15 měsíců u fen. Feny smí být kryty naposledy při dovršení osmého roku věku. Pro psy v tomto směru neexistuje žádné omezení. Já fenu užívám k chovu až do jejího pátého věku, maximálně šestého roku života. Ideální doba pro první krytí je mezi druhým a třetím rokem života. Pokud jsou při prvním vrhu feny starší, nastávají těžkosti při porodu.


Povolení chovu
Westíci, s nimiž chceme zahájit chov, musí být představení na akci povolovacího řízení chovu nebo na výstavě psů odbornému porotci pro dané plemeno, který udělí povolení k chovu. Toto povolení se zapíše do rodokmenu. Pouze psi, kteří obdrží hodnocení "výborný" nebo "velmi dobrý", smějí být použiti k chovu. Porotce vyhotoví o westíkovi písemnou hodnotící zprávu, která se předkládá majiteli chovného partnera před aktem krytí. Pokud westík dostane povolení k chovu před svým 20. měsícem, musí pak být znovu odbornému porotci pro chov představen. Teprve potom dostává definitivní povolení k chovu.


Přestávky v chovu
Jsou předepsány pro feny; závisí na počtu štěňat ve vrhu.Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama