Co je krásnějšího než westík? Dva westíci!

Craniomandibulární osteopatie

7. srpna 2011 v 21:50 |  Nemoci
Jedná se naštěstí o vzácné onemocnění kostí, které se objevuje už u štěňat. Během růstového období se nepřirozeně rychle množí kostní buňky čelisti a/nebo lebky. Dochází tak ke ztluštění kosti, které se dá často nahmátnout. Při doteku nebo při žvýkání pociťuje štěně bolest.
Craniomandibulární osteopatie (CMO) se objevuje v době prořezávání zubů, přibližně mezi druhým a osmým měsícem života. Je-li prožezávání zubů ukončeno asi v devátém měsíci, dostává se choroba do klidového stadia a westík může vést naprosto normální život.

Symptomy:
přecitlivělost na dotyky na hlavě, nechuť k jídlu, letargie. Diagnóza může být stanovena jen na základě rentgenování. Někteří veterináři podávají štěňatům kortizon, což já považuji za problematické, protože tento lék ovlivňuje růst všech kostí. Nejdůležitější během choroby je to, aby štěně přijímalo potravu. Pokud dostává velmi měkké krmení, které nemusí žvýkat, bude žrát. Při silných bolestech mu můžeme před jídlem podat utišující prostředek (aspirin).

CMO jakožto dědičná choroba.
Pokud se objeví, nesmí se již rodiče ani štěně používat k chovu. Problém je ten, že nemoc vypukne pouze tehdy, jsou-li oba rodiče nositeli CMO. Pokud je dědičně nemocný jen jeden z rodičů, nemoc se neprojeví. Ze štěňat z takového spojení je opět 50 procent nositeli CMO. O dědičném onemocnění svých zvířat je chovatel informován až tehdy, jsou-li oba rodiče nositeli CMO a ve vrhu se objeví nemocná zvířata.Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama