Co je krásnějšího než westík? Dva westíci!

Co musí majitel psa umět

7. srpna 2011 v 19:50 |  Nemoci
Měrit teplotu
Navzdory velmi rozšířenému názoru neznamená horký, suchý čenich, že má pes horečku. Zvýšenou teplotu můžete zjistit jen na podbříšku nebo i na vnitřní části stehen. Pokus se vám tyto partie zdají nezvykle teplé, ačkoliv pes není zrovna uřícený nebo uběhaný, měli byste mu změřit teplotu. Použijte k tomu tenký, nerozbitný teploměr; nejvhodnější jsou digitální se signálním tónem, abyste mohli rychleji reagovat. Teploměr vepředu namastíte krémem. Podržte stojícího psa - nejraději ve dvou - , zdvihněte mu ocas a lehce zasuňte teploměr asi tři centimetry hluboko do konečníku. Normální teploměr musí v této pozici zůstat dvě až tři minuty, digitální můžete vytáhnout už po minutě, popřípadě hned jak se ozve signál. Má-li westík teplotu vyšší než 39°C, má horečku. I nižší teploty pod 38°C mohou být příznakem onemocnění.


Cítit pulz
Máte-li podezření, že je pes nemocný, měli byste mu i zkontrolovat pulz. Nejlépe jej nahmatáte uprostřed vnitřní strany stehna. Přitisknete-li tam jemně bříška prstů, ucítíte pulzování stehenní tepny. Normální pulz je mezi 100 a 120 pulzy za minutu.


Podávat léky
Tekutou medicínu naplňte nejraději do injekční stříkačky (bez jehly), kterou dostanete v lékárně nebo u veterináře. Zaveďte ji po straně mezi zuby psovi do tlamy. Hlavu mu podržte lehce zdviženou, tlamu zavřenou a stříkněte mu medicínu na jazyk tak, aby ji musel spolknout. Budete-li na to dva, půjde to lépe.
Tablety ukryjte v nějakém pamlsku jako je například sýr nebo kousíček jitrnice. Dávejte pozor, aby westík lék znovu nevyplivl. Pokud to takhle nevyjde, otevřete mu tlamu, položte tabletku až úplně dozadu na jazyk a tlamu mu zase zavřete. Ať bude chtít nebo ne - teď musí hořkou pilulku polknout. Pomocí stříkačky mu můžete poskytnout trochu vody, aby mu tableta lépe sklouzla do břicha. Čípky po vybalení lehce natřete vazelínou a prstem zaveďte co nejhlouběji do konečníku psa. Chvíli prstem na konečník tlačte.Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama