Co je krásnějšího než westík? Dva westíci!

Srpen 2011

Správné trimování na výstavu

11. srpna 2011 v 15:25 S westíkem na výstavu
1. S trimovacím nožem začneme přímo za uchem a vyškubneme tolik chlupů, že krycí srst pevně přiléhá.
2. Tímto způsobem pracujeme od šíje přes plece, hřbet až po špičku ocasu.
3. Hořejší strana ocasu se trimuje, osrstění na spodní straně se zkracuje nůžkami. I strany ocasu se zkracují. Ocas by měl končit špičkou a dolů se rozšiřovat; měl by mít přibližně tvar mrkve. Při stříhání chraňte špičku ocasu prsty.
4. Chlupy na stehnech se trimují tak, že se jich neodstraňuje moc, ale také jich nemá zbývat tolik, aby při pohledu na ně člověk nezískal dojem jezdeckých kalhot.
5. Od chlupů na zadních tlapkách se očekává, že budou krátké a husté a nebudou přečnívat. Nůžkami ostříháme chlupy na tlapkách do kulata.
6. Srst na břichu zůstane dlouhá a hustá. Špičky chlupů šikmo zastřihujeme a vzadu jsou trochu kratší než vepředu.
7. Přední běhy by měly být trimovány do podoby silných, rovných sloupů. Na loktech se odstraňují všechny dlouhé, odstávající chlupy pomocí efilačních nůžek.
8. Pomocí nůžek ostříháme chlupy na předních tlapkách do kulata.
9. Chlupy na lopatkách až po lokty, na krční partii a pod hlavou až po nasazení předních běhů se proškubávají pomocí efilačních nůžek, přičemž přechod mezi trimováním již upravenými partiemi a těmi, které byly upravovány efilačními nůžkami, musí být plynulý. Dlouhé chlupy mezi předními běhy necháme být. Předek musí vypadat rovně.
10. Srst na hlavě musí být hustá a bohatá. Zkracuje se trimováním nebo pomocí nůžek tak, že se v nich netvoří pěšinka. Vnější okraj hlavy se stříhá do tvaru písmenu "U".
11. Na uších se nůžkami odstraňuje srst do jedné třetiny.Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Příprava na výstavu

11. srpna 2011 v 15:08 S westíkem na výstavu
Dříve, než budete svého westíka vystavovat, byste měli sami zajít na nějakou výstavu, abyste poznali, jak to tam chodí. Vystavujete-li sami, musíte dát pozor na následující:

 • Místa a termíny výstav se dozvíte od Českomoravské kynologické unie v Praze nebo v časopise "Pes - přítel člověka" nebo "Svět psů".
 • Přihlášky dostanete u dotyčných pořadatelů.
 • Musíte zaplatit účastnický poplatek.
 • Vezměte s sebou průkaz původu (rodokmen) a mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním proti vzteklině.
 • Zatím u normálního domácího psa stačí, budete-li jej trimovat každé tři měsíce, měl by být vystavovaný pes trimován každých 14 dní. Trimování musí být perfektní, aniž by westík ztratil svou přirozenost a vypadal "přetrimovaný".
 • Šampionem se westík nerodí, musí být k tomu vychován. Já osobně začínám s tréninkem již ve štěněčím věku, kdy pejsky denně kartáčuji na stole. Kartáčování ukončím správným postojem westíka: musí mít zdviženou hlavu a vztyčený ocas. Také si prohlédnu jeho zoubky Ceremoniál pak ukončím pořádnou pochvalou.
 • Vystavovaný pes se musí velmi brzy zvyknout na ruch okolního světa, aby bral v klidu hluk, který na výstavách psů panuje. Protože moji westíci žijí ve venkovské pohodě uprostřed polí, chodím s nimi do města nebo do nádražní haly.
 • Večer před výstavou osprchujte westíka teplou vodou a posypte vlhkou srst křídovým pudrem, který je k dostání v chovatelských potřebách. Od přírody bílý westík musí být na výstavě ještě bělejší. V den výstavy vykartáčujte křídu ze srsti - žádný porotce nebude mít radost, když bude mít po hodnocení vašeho pejska bílé ruce.

Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Zařezení do tříd

10. srpna 2011 v 18:46 S westíkem na výstavu
To, do jaké třídy bude pes na výstavě zařezen, závisí na jeho věku a získaných titulech.

Třída dorostu:
psi od šesti do devíti měsíců. Ocenění neplatí jako povolení chovu (nadějný - velmi nadějný).

Třída mladých:
psi od devíti do 18 měsíců. Ocenění platí jako povolení chovu až do věku 20 měsíců. Pak musí být westík znovu vystaven. Udělení titulu CAJC mladých psů.

Otevřená třída, třída vítězů:
psů od 15 měsíců. Ocenění platí jako povolení chovu až do věku 20 měsíců. Potom musí pes znovu na výstavu. Do třídy vítězů se smí přihlásit jen westíci s minimálně jedním získaným titulem. Navíc existuje ještě čestná třída, třída veteránů pro psy od 8. roku života a třída "mimo konkurenci".
Podmínky pro přijetí do chovu a vystavování podléhají změnám. Na aktuální stav se můžete informovat u Českomoravské kynologické unie v Praze.Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Výstavní známky

10. srpna 2011 v 18:41 S westíkem na výstavu
Každý vystavovaný pes obdrží výstavní známku a hodnocení speciálního porotce (zpráva porotce).

Výborný
- tuto známku obdrží pes, který se velmi přibližuje ideálu standardu, má vyrovnanou povahu a musí se výborně prezentovat (povolení chovu).

Velmi dobrá
- tuto známku obdrží pes s výše uvedenými přednostmi, který má však některé drobné "prominutelné" chyby (povolení chovu).

Dobrá
- tuto známku obdrží pes, který vykazuje charakteristické znaky svého plemene, ale má hrubší vady (nedostává povolení k chovu).

Dostatečná
- tuto známku obdrží pes, který svému plemennému standardu odvovídá jen nedostatečně a jehož tělesnému vzhledu chybí do ideálu velmi mnoho (nedostává povolení k chovu).Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Druhy výstav a tituly

10. srpna 2011 v 18:37 S westíkem na výstavu
Chovatelé navštěvují výstavy psů z rozličných důvodů. Chtějí svého westíka představit veřejnosti. Získají kontakt k jiným chovatelům a milovníkům tohoto plemene a mohou porovnávat výsledky chovu. Obdrží povolení hocuv. A jejich westík může získat titul!


Druhy výstav a tituly
U oficiálně uznávaných chovatelských výstav Klubu teriérů, tedy akcí pořádaných Českomoravskou kynologickou unií a FCI, se podle velikosti pořadatele a účastníků udělují rozličné tituly nebo osvědčení.

Speciální výstava
Speciální rozhodčí posuzuje jedno nebo více plemen, jejichž chov řídí jeden klub. Propůjčuje se titul CAJC (Certificat d'Aptitude au Championat, tj. čekatelství na národní šampionát krásy). Psi ve věku 9 až 18 měsíců mohou získat CAJC pro mladé psy, tedy čekatelství na šampiona mladých.

Národní výstava
Účastní se jí psi všech plemen, Udělují se tituly ve třídě mladých CAJC, třídě otevřené a třídě šampionů CAC.

Mezinárodní výstava
Účastníky jsou psi všech plemen. Navíc k CAC se uděluje ještě CACIB (Certificat d'Aptitude au Championat International de Beauté, tj. čekatel způsobilosti pro mezinárodní šampionát krásy).

Titul šampion

 • Český šampion. Čtyři tituly CAC u nejméně třech různých rozhodčích na nejméně třech různých výstavách, z toho 2 tituly z mezinárodní výstavy. Mezi prvním a posledním CAC musí uplynout 366 dní.
 • Šampion mladých. Čtyři tituly CAJC u nejméně třech různých speciálních rozhodčích v nejméně třech různých soutěžích.
 • Mezinárodní šampion krásy. Čtyři tituly CACIB v nejméně třech různých zemích - jeden z nich ve své vlasti - od nejméně třech různých rozhodčích. Mezi prvním a posledním CACIB musí uplynout 366 dní.Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Výživa štěňat

9. srpna 2011 v 17:01 Chov westíků
Od čtvrtého týdne byste měli feně odlehčit a štěňata čtyřikrát denně krmit. Nabídněte jim kompletní krmivo pro štěňata. Já jim je namáčím ve vývaru z masa. Do každého čtvrtého jídla jim přimíchávám místo vývaru tavený sýr. Do jednoho ze čtyř jídel přidávám kalcium.
Nezapomeňte štěňata od druhého týdne až k odstavení ve věku osmi až devíti týdnů každých 14 dní odčervit.
Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Vývoj štěňat

9. srpna 2011 v 16:57 Chov westíků
Štěňata se rodí se srstí, oči a uši jim však zůstanou ještě asi dva týdny zavřené, čich funguje již od samého začátku. Fena se o štěňata stará v prvních čtyřech týdnech sama a bedýnku udržuje v úzkostlivé čistotě. Dokud kojí, potřebuje dvojitou dávku stravy než obvykle. Určitě přidávejte kalcium, jinak může fena onemocnět.
Asi po třech týdnech se začnou štěňata pokoušet o první nemotorné krůčky. Ve čtyřech týdnech se budou drát z bedny ven. Je velice důležité, abyste se štěňátkům mezi třetím a sedmým týdnem pečlivě věnovali; v této době se utváří jejich postoj k člověku. Pokud s ním nebudou mít dostatečný kontakt, zůstanou plachá a vytvoří si k člověku narušený vztah.
V devíti týdnech začíná fáze socializace. V této době je vhodné štěňata odstavit od matky.Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Porod

9. srpna 2011 v 16:50 Chov westíků
Přípravné bolesti

V den porodu odmítají feny většinou potravu. Jsou neklidné, chvějí se, hlasitě oddychují a začínají připravovat imaginární hnízdo. Přípravné bolesti začaly. Mohou se protáhnout na mnoho hodin, než přejdou v porodní bolesti. Nechte v této době pobíhat fenu po místnosti, pohyb porod podporuje.


Porodní bolesti

Tělo feny se nakrčí. Porodní bolesti jsou stále v kratších intervalech. Z pochvy vytéká plodová voda. Brzy nato se objevuje první štěně. Je obaleno plodovým obalem a placentou. Poté, co fena štěně vytlačila, sežere placentu i plodový obal a překousne pupeční šňůru. Nebraňte jí v tom: placenta obsahuje hormony, které urychlují porod a podněcují tvorbu mléka. Olízáním štěněte se zaktivuje jeho krevní oběh.


Když nastanou komplikace

Kvůli velikosti a šířce lebky štěňat mohou nastat při porodu komplikace; zasáhněte v případě, když je štěně jen zpola venku z pochvy a fena přestane tlačit. Uchopte tělo štěněte ručníkem; vytáhněte je opatrnými pohyby sem a tam ven z pochvy. Pokud fena nesežere plodový obal ihned po porodu, musíte jej v blízkosti hlavy otevřít, aby se štěněti co nejdříve uvolnily dýchací cesty. Zdvihnete-li při tom štěně do výšky, musíte si položit do ruky i s ním spojené plodové lůžko, aby se jeho tíhou nenatrhlo štěněti bříško. Očistěte mu kapesníkem hlavu a tlamičku. Poté stáhněte plodový obal přes tělo a odstřihněte pupeční šňůru asi 2 cm nad bříškem. Položte si štěňátko do dlaně obličejem dolů a do sucha mu vytřete hřbet. Potom rozproudíte krevní oběh. Třete jej tak dlouho, dokud se nezačne hlasitě ozývat. Teprve tehdy má dost vzduchu k životu. Jestliže po přestřižení pupeční šňůry vytéká pulzující krev, podvažte ji připraveným provázkem asi 1 cm nad bříškem.


První doušek mléka

Štěně se ihned po porodu instinktivně snaží dosáhnout na matčiny bradavky. Vymáčkněte z nich opatrně kapku mléka, abyste jej podnítili k pití. Pokud ani hodinu po porodu nemá fena mléko, namíchejte podle návodu hotové mléko pro štěňata a nakrmte štěně pomocí lahvičky nebo pipety. Otvor v dudlíku u lahvičky nesmí být příliš velký, protože by mohlo štěněti zaskočit a hrozí nebezpečí, že by mohlo uhynout na zápal plic. Pokud fena žádné mléko nedostane, bude štěně potřebovat láhev každé dvě hodiny, i v noci.
Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Porodní bedýnka

9. srpna 2011 v 16:33 Chov westíků
Výbava
Bedýnka musí být ze dřeba a měla bymít rozměry 80 x 80 cm a výšku 40 cm; ve výšce 20 cm se nachází východ. Fena musí mít možnost bedýnku pohodlně opustit, štěňata však nesmí vypadnout. Položte před vchod cihlu jako stupínek, aby fena při skoku do bedýnky štěňata nezranila. Dbejte na to, aby byla bedna natřená neškodným lakem, který neprodukuje školivé výpary. Já pokládám na dno bedýnky deku; ideální je "suchá postel" z chovatelských potřeb. Na ni rozprostřu neklouzavou podložku o rozměrech 80 x 80 cm. Na ni pak přijdou kusy novinového papíru, které vytvářejí celistvou tenkou vrstvu. Vsáknou moč a udržují teplo. Papír musíte denně měnit. Pokud bedýnku vyložíte ručníky nebo dekami, mohou malá štěňátka zalézt pod ně a matka je může zalehnout.


Stanoviště
Bedýnku postavte do místnosti, ve které je asi 18°C; štěňata musí být chráněna před průvanem. Ve výšce asi 1,30 m nad bednou umístěte zahřívací lampu s ultračerveným světlem (žárovka 150 W)Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Falešná březost

9. srpna 2011 v 16:25 Chov westíků
I u nezabřezlé feny probíhá hormonálně jistý druh březosti. Dva měsíce po krytí, v době teoretického porodu, si začíná fena budovat imaginární hnízdo. Vyhledává si "náhradní dítě", například plyšové zvířátko, klade je ke svým bradavkám a produkuje mléko. Tato produkce mléka měla u předků žijících ve smečce jeden důvod: feny mohly být k dispozici jako "kojné".
"Náhradní dítě" dejte pryč. Pokud se bradavky feny zanítily, musíte k veterináři.


Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Březost

9. srpna 2011 v 16:22 Chov westíků
Březost feny trvá 58 až 65 dní po krytí. Odpočítejte od prvního aktu krytí 58 a od posledního 65 dní. Zapište tuto dobu do kalendáře jako možný termín porodu a na tuto dobu si nic neplánujte. Pokud fena zabřezne, bude klidnější a přítulnější. Zduření pohlaví jí už po krytí zcela nezmizí. Bude vycházet lehký výtok; bradavky se zvětší. Zakulacení bříška zpozorujete asi v pátém týdnu. Denní režim by se pro fenku změnit neměl. Beru své březí feny až do poslední chvíle na naše tříkilometrové vycházky; jen trochu pomaleji běháme.
Březí fena potřebuje od čtvrtého týdne dvojnásobek toho, co sežere normálně. Strava musí obsahovat hodně minerálů, stopových prvků a vitamínů. Zejména ke konci březosti a v době, kdy kojí, musíte doplňovat minerální látky a kalcium.


Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Krytí

9. srpna 2011 v 16:16 Chov westíků
Fena je již několik dní připravena ke krytí. Pokud dojde v této době ke krytí různými psy, mohou se ve vrhu nacházet štěňata rozličných otců.
Během krytí se u psů zvětší penis a svaly vagíny u feny se stáhnou - psi jsou spolu "svázáni". Může to trvat 15 až 20 minut. Nepokoušejte se psy v žádném případě během nechtěného aktu od sebe oddělit. Z anatomického hlediska by se vám to ani nemohlo podařit. Dávejte pozor také na to, aby si fena náhle nesedla, nebo aby sebe či psa nějakým náhlým prudkým pohybem nezranila.
Mezi chovateli je běžné, že fena, má-li dojít ke krytí, přichází za psem. To již musí být vyjasněny všechny potřebné formality - ověření dokladů, výška částky za krytí, kterou dostane majitel psa nebo jak často bude pes k dispozici. Po zdařilém aktu krytí byste měli dopřát feně jeden den klidu a pak ji znovu přivést k psovi. Pravděpodobnost, že zabřezne, se tím zvýší.


Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Hárání u fen

9. srpna 2011 v 15:27 Chov westíků
Feny hárají (barví) dvakrát ročně. Poprvé mezi pátým a sedmým měsícem života feny, poté už bude "rozvášněná" pravidelně každých šest měsíců. Jen během této doby je připravená ke krytí. Hárání trvá tři týdny. Rozlišujeme tři fáze: "období před háráním", vlastní "hárání" a "období po hárání".


 • Ve fázi před háráním krvácí fena zpočátku slabě a krev je tmavá; sama se čistí olizováním, takže si jejího stavu možná ani nevšimnete. Psi už o ni projevují zájem, ona však všechny pokusy o sblížení odmítá.
 • Dostane-li se fena do vlastní fáze hárání, je krev světlá; krvácení vynechává nebo přestává úplně. Fena je připravena. Poznáte to podle toho, že hned, jakmile ji pohladíte na bázi ocasu, jej dává na stranu. Doba vhodná k zabřeznutí se nachází většinou uprostřed této fáze.
 • Během hárání můžete své fence nazáhnout ochranné kalhotky, které koupíte v chovatelských potřebách. Tak se bude moci pohybovat volně po bytě jako obvykle, aniž by zanechávala krvavé skvrny na koberci nebo oblíbeném křesle. Hárající fena dělá cestou loužičky, aby přilákala psy. Pokud ji kousek poponesete, nebudou ji moci psi sledovat až k vašemu bytu. Jestliže se během tohoto kritického období přiblíží pži procházce pes, vezměte svou psí dámu do náručí. Zabráníte tak nechtěnému přírůstku.Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Milostný život psů

9. srpna 2011 v 15:19 Chov westíků
Na rodíl od fen jsou psi připraveni kdykoliv. To uvidíte, jakmile se ve vašem okolí vyskytne hárající fena. Pokud bude v této době váš pes ve dne v noci výt a odmítat potravu, promluvte s veterinářem. Homeopatické léky zmenší jeho milostné hoře.Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Podmínky chovu

9. srpna 2011 v 15:16 Chov westíků
Rodokmen
Do chovu se smíte pustit jen s westíkem, který má oficiálně uznaný rodokmen. Tak budete mít jistotu, že všichni v něm uvedení předkové také skutečně existovali. Protože pochopitelně i předkové mají vliv na vzhled a povahu štěňat.


Podmínky chovu
Podle podmínek pro chov Klubu teriérů, jediného oficiálně uznávaného chovatelského svazu west highland white teriérů v ČR, je nejnižší věk pro chov devět měsíců u psů a 15 měsíců u fen. Feny smí být kryty naposledy při dovršení osmého roku věku. Pro psy v tomto směru neexistuje žádné omezení. Já fenu užívám k chovu až do jejího pátého věku, maximálně šestého roku života. Ideální doba pro první krytí je mezi druhým a třetím rokem života. Pokud jsou při prvním vrhu feny starší, nastávají těžkosti při porodu.


Povolení chovu
Westíci, s nimiž chceme zahájit chov, musí být představení na akci povolovacího řízení chovu nebo na výstavě psů odbornému porotci pro dané plemeno, který udělí povolení k chovu. Toto povolení se zapíše do rodokmenu. Pouze psi, kteří obdrží hodnocení "výborný" nebo "velmi dobrý", smějí být použiti k chovu. Porotce vyhotoví o westíkovi písemnou hodnotící zprávu, která se předkládá majiteli chovného partnera před aktem krytí. Pokud westík dostane povolení k chovu před svým 20. měsícem, musí pak být znovu odbornému porotci pro chov představen. Teprve potom dostává definitivní povolení k chovu.


Přestávky v chovu
Jsou předepsány pro feny; závisí na počtu štěňat ve vrhu.Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Chovatelská zodpovědnost

9. srpna 2011 v 14:55 Chov westíků
Pro chov je dobré jen to nejlepší. Westíci s anatomickými vadami do chovu nepatří. Vady jednoho partnera nemohou být vyváženy přednostmi toho druhého, protože zděděné vlastnosti obou rodičů se projeví u štěňat.
Dokonce i když chcete svou fenu připustit ke krytí jen jednou, budete potřebovat čas, peníze, místo a odborné znalosti.
Obstarejte si odbornou literaturu o odchování štěňat nebo se se svými otázkami obraťte na poradce chovu ČMKU.


Českomoravská kynologická unie
U Pergamenky 3
170 00 Praha 7
tel.: 266 712 827

Českomoravská kynologická jednota
Jungmannova 25
115 25 Praha 1
tel.: 224 235 664Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Chov west highland white teriérů

9. srpna 2011 v 14:48 Chov westíků
Je široce rozšířenou pověrou, že každý pes musí být připuštěn ke krytí a každá fena musí rodit, aby u nich nedošlo k psychickým poruchám nebo k jinému onemocnění. Již u předchůdců psa, vlků, se rozmnožovaly jen ty nejsilnější feny, zatímco ty druhé přebíraly péči o mláďata. Také ke krytí přicházeli jen ti nejlepší vlci ze stáda. To znamená, že váš westík může vést normální , zdravý a šťastný život, aniž by se musel stát otcem či matkou. Závisí to jen na vašem rozhodnutí, jestli se pustíte s vaším zvířetem do chovu. Máte-li to ovšem v úmyslu, měli byste vzít v úvahu následující řádky.Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Pokousání

8. srpna 2011 v 19:48 První pomoc
I když se může zdát, že rvačka dopadla neškodně, prohlédněte svého westíka důkladně. Jinak zůstanou v husté srsti rány po kousnutí neobjeveny a mohou se z nich vyvinout abscesy. Silně krvácející rány ošetřete; pak jeďte ihned k veterináři. Často se stane, že soupeřův špičák protrhne kůži a zanechá v ní hlubokou ránu. I když je rána jen malá a málo krvácí, musí ji ošetřit veterinář. Pod kůži se dostane nečistota a může se vytvořit - i několik dnů po rvačce - absces. Westík pak reaguje apaticky, nežere, dostane horečku nebo dokonce otravu krve.Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Řezné rány na tlapkách

8. srpna 2011 v 19:45 První pomoc
Rány na tlapkách silně krvácejí. Nejprve musíte krvácení. Odstraňte z rány nečistotu a cizí tělíska a přiložte tlakový obvaz. Jste-li právě v obydlené oblasti, můžete poprosit nějakého řidiče o mulový obvaz z jeho lékárničky. Pokud nemáte k dispozici žádný obvaz, zakryjte ránu čistým kapesníkem a obalte kolem nohy ponožku nebo šálu. Jestliže rána silně krvácí, musíte nohu podvázat a neodkladně jet k veterináři.


Důležité:

Řezné rány na tlapce musí být v každém případě ošetřeny veterinářem. Protože tlapka přichází stále do styku s nečistotou, může se nezašitá rána podebrat a celé týdny se nezahojí.


Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Nehoda

8. srpna 2011 v 19:39 První pomoc
Transport k veterináři

Přejede-li westíka auto nebo kolo, musí být okamžitě dopraven k veterináři. Protože nikdy nevíte, jestli nedošlo ke zlomení kosti nebo k vnitřním zraněním, je důležité převážet psa v ležící poloze. Ideální by bylo přívázat jej na prkno, to však většinou na místě nehody k dispozici není. Pomůžeme si tedy kabátem nebo dekou a zdvihneme na nich ve dvojici westíka do auta.


První pomoc

Je-li pes v bezvědomí, je třeba dbát na to, aby zůstaly volné dýchací cesty. Otevřete mu tlamu, vytáhněte jazyk a položte jej na stranu mezi zuby. Zvratky bezpodmínečně odstraňte z dutiny ústní, protože by se jinak pes udusil. Pulzující krvácení musíte zastavit. Zavažte nohu nad patou, ev. loktem elastickým obinadlem ( např. punčocháče, ponožky). Tento nouzový obvaz však slouží jek k záchraně psa před vykrvácením po cestě k veterináři. Trvá-li cesta k němu déle než 30 minut, musíte obvaz občas na chvíli povolit, aby noha neodumřela. Pokud se rána nachází na místě, které nejde podvázat (například v hrudníku nebo břiše), musíte krvácení zastavit tlakem ruky.
Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová