Co je krásnějšího než westík? Dva westíci!

Červenec 2010

Oči

24. července 2010 v 20:20 Péče

Tvoří-li se v očních koutcích sekret, odstraňte jej látkovým kapesníkem. Pokud je sekret již uschlý, navlhčete kapesník do heřmánkového odvaru a sekret opatrně odstraňte. Slzí-li westíkovi oči, je to většinou způsobeno tím, že chlupy na špičce čenichu rostou přímo do očí. Podrážděním pak může dojít k zánětům spojivek. Stříhejte chlupy vždy nakrátko (pozor na poranění očí) nebo vazelínou formujte od očí tak dlouho, až budou chlupy dost dlouhé a nebudou už očím vadit.

Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Uši

24. července 2010 v 20:17 Péče

Ucho je citlivým orgánem, který by měl být pokud možno ponechán v klidu. Každé tři měsíce ale je třeba vyškubávat pinzetou všechny chlupy, které vyrůstají z ušního boltce, aby se udržoval zvukovod volný. Vytrhávejte najednou vždy jen několik chloupků, aby to psa nebolelo. Tyto chloupky nesmíte odstřihovat, protože by do ucha mohly malé chloupky spadnout. Ušní boltec můžeme, je-li třeba, očistit vatičkou s dětským olejíčkem.

Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Chrup

24. července 2010 v 20:14 Péče

Prohlížejte westíkovi chrup každé tři měsíce; dávejte pozor na zubní kámen, který je viditelný jako kompaktní, hnědavý povlak na zubních krčcích. Tvorba zubního kazu je následkem příliš měkké stravy. Dávejte proto westíkovi jednou týdně malou uvařenou hovězí kost. Pokud se zanítí dásně, odhalíte uvolněný nebo zlomený zub, pokud pes zvýšeně sliní nebo mu nepříjemně páchne z tlamy, musíte k veterináři.
Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Péče o tlapky

24. července 2010 v 20:11 Péče

Chloupky mezi jednotlivými polštářky ochraňují tlapky před zraněním. Zkracujte je tak, aby nepřečnívaly. Prohmatejte jednou týdně prostory mezi polštářky prstem a odstřihněte jen tvrdé, nečistotou slepené chomáčky chlupů. V zimě natřete westíkovi tlapky ochrannou vrstvou vazelíny.Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Péče drápů

24. července 2010 v 20:08 Péče

Pes, který hodně běhá po tvrdém podkladu, si tím sám obrušuje drápy. Zkracovat se musí tehdy, když jejich špičky přesahují přes pomyslnou linii od polštářku k drápu. Jedna část drápu je protkána krevními cívami a nervy. Pro laika je velice obtížné poznat, kam může střihnout, aniž by psa zranil. Zkracujte na správnou délku opatrně vždycky jen malý kousíček kleštičkami nebo raději speciálním pilníčkem pro psy (k dostání v chovatelských potřebách).
Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Péče o srst

24. července 2010 v 20:05 Péče

Kartáčování
Ke každodennímu kartáčování prostavte westíka na stůl s protiskluzovou podložkou (gumová podložka). Štěně jednou rukou přidržte, aby neseskočilo ze stolu a vykartáčujte jej hřebílkem pro teriéry. Dospělého psa jím také nejdříve vykartáčujte a potom ještě důkladně drátěným kartáčem, aby se neutvářely žádné plstnaté chuchvalce.

Sprcha místo koupání
Koupel s mýdlem nebo šamponem odnímá srsti tuk, který tělo chrání před vlhkem a chladem. Následkem toho může zvíře onemocnět. Váš westík bude vždycky perfektně upravený, jestliže jej budete denně kartáčovat, srst na nohou a uších - pokud je to nutné - oplachovat teplou vodou a jednou týdně jej teplou vodou sprchovat. Voda však při tom nesmí přijít do ucha (je třeba ji vytřít vatičkou). Dokud pejskovi srst neuschne, chraňte jej před průvanem. Jestliže se vám pejsek vyválel v něčem nevábně páchnoucím, vymyjte mu jen postižená místa šamponem na hrubosrsté teriéry.

Trimování
Westík má dvojitou  srst, a to jednak krycí, tvořenou tvrdými, hrubými chlupy, jednak podsadu ze spodních měkkých chlupů. Krycí srst chrání před chladem a vlhkem, spodní srst hřeje. Pokud krycí srst jednoduše ostříháme, potrvá asi rok, než westíkovi jeho ochrana znovu doroste. Srst se musí trimovat, to znamená vyškubávat. Můžete to udělat prsty, nebo raději tupým trimovacím nožem. Dejte westíka každé tři měsíce trimovat zkušeným odborníkem. Pokud jej chcete sami trimovat, můžete se to naučit u chovatele.Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová

Úvod

24. července 2010 v 19:51 Péče

Péče, kterou svému westíkovi věnujete, neslouží jen k tomu, aby hezky vypadal a byl čistým spolubydlícím, nýbrž také přispívá k tomu, aby se cítil dobře a byl zdravý...


Zdroj: Ingrid Bolle-Kleinbubová