Co je krásnějšího než westík? Dva westíci!

Westík: učenlivý a sebevědomí

24. srpna 2009 v 22:02 |  Popis plemene, charakteristika

Westík: učenlivý a sebevědomí


Westík "velký" malý pes

Se svou průměrnou výškou v kohoutku 28 cm a hmotností od 8 do 10 kg patří west highland white teriér, krátce nazývaný "westík", bezesporu k malým psím plemenům. To však naprosto neznamená, že by měl charakterové vlastnosti, které se obvykle malým psům přisuzují. Není křehký ani náchylný k onemocněním. Je to robustní malé stvoření, které má rádo vzrušení a různé podněty. jeho výchova vyžaduje stejnou energii a důslednost, jakou byste museli vynaložit u velkého psa. V žádném případě není westík nějaký mazánek.

Malý suverén.
Přátelský, vyrovnaný, ne však nudný, sebevědomý, odvážný, rozpustilý a učenlivý - to jsou typické charakterové vlastnosti westíka, které jej činí tak oblíbeným. Je ve všech směrech suverén, návštěvníky vítá klidnou přátelskou náklonností, bezdůvodně neštěká, avšak hlásí neobvyklé zvuky, ke všem členům rodiny se chová stejně srdečně a je vždy připravený postavit se v nebezpečí za "svou" rodinu. Ačkoliv má všechny charakterové vlastnosti hlídacího psa, je příliš malý na to, aby se stal opravdovým hlídačem, kterého by někdo bral vážně.

Pro děti je ideálním partnerem.
jeho vyrovnaná povaha a chuť si hrát z něho činí ideálního rodinného psa. Rád dovádí a běhá a je pro děti ideálním kamarádem ke hraní. Je ovšem úkolem rodičů, aby svým dětem vysvětlili, že tenhle malý, roztomilý pejsek není žádná hračka, nýbrž svéprávná bytost, jejíž práva a potřeby musí dítě respektovat. Kontakt a zacházení se psem dítě utváří, podněcuje a prospívá mu. Pes je učitelem, aniž by si toho dítě všimlo. učí se jednat zodpovědně a správně zacházet s pocity jako je agrese nebo smutek.

Činnost a pohyb, prosím!
Navzdory své velikosti westík nechce, aby jej někdo nosil v náručí nebo vláčel v taškách. Chce stát všema čtyřma na zemi a pohybvat se. jeho potřeba pohybu je enormě vysoká, někteří westíci klidně doprovázejí své páníčky a paničky při joggingu na tratích delších než 15 km. Jakožto čilý, učenlivý pes také vyžaduje, abychom se jím zabývali a dávali mu úkoly hrou. Pokud mu taková vstřícnost chybí nebo pokud nemá možnost se podle potřeby vyřádit, psychicky strádá.

Učenlivý, avšak lovu se zříci nedovede.
Westík je vysloveně učenlivý pes, který rychle chápe a má radost, když musí plnit úkoly. Zároveň je ale jako všichni teriéři pěkně tvrdohlavý, proto je velmi důležité trvat při výchově také na tom, aby dělal i to, co po něm chceme. Velmi rychle totiž pochopí, kdo se nechá vychovávat od něho, a pokud tomu nezabráníte, bude si dělat, co bude chtít. Jen jednu věc westíka neodnaučíte, i kdybyste se sebevíc snažili, a to jeho loveckou vášeň. Při každé procházce - i ve městě- se může díky vnějším podnětům probudit jeho lovecký instinkt. Tady bezpečně pomůže jen vodítko. Pytlačící pes se vystavuje nebezpečí, že bude zastřelen myslivcem.

Psi jsou kamarádi.
Westík není žádný agresivní pes a ke svým psím kolegům se chová přátelsky a sebevědomě. Nechat se zastrašit, to není jeho způsob, reaguje i na velké psy beze strachu a troufale, a to pro něj může mít nepříjemné následky.

Důležité vnější stránky.
Srst westíka je bílá a vyžaduje jistou péči, aby vždycky vypadala pěkně. K tomu patří její každodenní kartáčování, eventuálně sprchování teplo vodou po procházce na zablácené cestě. Srst westíka se skládá z měkké spodní podsady a tvrdých krycích chlupů, na které se špína příliš nechytá. Cílené pěstění člověkem přispělo k tomu, že westík na jaře a na podzim nepelichá jako jiní psi. Takže musí člověk pomoci a výměnu srsti "vzít do svých rukou", aby nedošlo ke zdravotním problémům. Každých 12 týdnů musí westík na trimování, zkracuje se mu a proškubává při tom srst. Trimování se můžete naučit u chovatele nebo ve vašem psím spolku.


zdroj:Westík - Ingrid Bolle-Kleinbubová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama