Co je krásnějšího než westík? Dva westíci!

Westík přichází domů

25. srpna 2009 v 21:30 |  Začátky, nákup westíka

Westík přichází domů


Zapadne westík do vašeho života?
Spontánnost je dobrá vlastnost, při pořizování psa ale naprosto není na místě. Ten, kdo by si chtěl westíka pořídit jen na základě momentální nálady, by jednal sobecky a nezodpovědně. Se psem přichází do domu nový člen domácnosti, bytost, která se může dožít 15 i více let a která má potřeby, jež musí její majitel uspokojovat. Dobře si proto před nákupem psa rozmyslete, zda se k vám bude westík hodit. Mějte na mysli následující:

  • Můžete mu věnovat dostatek času? Pes je stádní zvíře a pro svůj duševní vývoj potřebuje intenzivní kontakt s člověkem. Westík, který je denně ponecháván vícce než 4 hodiny sám, duševně strádá a trápí se. Kromě vaší pouhé přítomnosti se však musíte svému pejskovi také intenzivně věnovat. Musíte o něj pečovat a krmit jej, dále potřebuje nejméně dvě až tři delší procházky.
  • Westík také něco stojí. Je třeba bárt v úvahu nejen pořizovací cenu - westík z uznávaného chovu stojí od 9000 do 15 000Kč,-, nýbrž musíte mít na zřeteli i další běžné náklady: krmení, péči (s westíkem budete muset zajít každých 10 až 12 týdnů k psímu kadeřníkovi), veterináře, daň.
  • Co bude se psem, když například onemocníte, budete muset do nemocnice či do lázní nebo do domova důchodců? Nebo jste-li svobodní či z jiného důvodu žijete sami a seznámíte se s někým, kdo vašeho westíka nebude mít rád? A co když pojedete na dovolenou?
  • Povolí vám majitel bytu chov psa?
  • Nění někdo v rodině alergický na psí chlupy? Pokud si nejste jistí, poraďte se před pořízením psa s lékařem.
  • Souhlasí s nákupem psa celá rodina? Nepořizujte jej jako překvapení - záležitost musíte prodiskutovat s celou rodinou a ta musí souhlasit. Děti se musí naučit, že pes je sice kamarád ke hraní, ale ne hračka.
  • Je právě westík ten správný pes pro vás? Je to živý, neposedný pejsek, který potřebuje hodně pohybu. Především pro starší lidi by to mohlo být nad jejich síly a měli by si včas rozmyslet, zda by jejich nárokům nevyhovovalo spíše jiné psí plemeno.


Pes nebo fena?
Já jsem osobně nezpozorovala žádné rozdíly v povaze svých westíků v závislosti na pohlaví. Psi i feny jsou stejně živí, mazliví a přítulní. Přesto však začínajícím chovatelům doporučuji nákup feny, protože se dá snáze vychovat. To neznamená, že můžete být méně důslední, fena se jen tolik nevzpírá povelům jako pes. Feny dvakrát za rok hárají.


Štěně nebo dospělý pes?
Je krásné vychovávat štěně a pozorovat je, jak se vyvíjí. Stane se nedílnou součástí rodiny, je jí utvářeno a vzniká tak těsné pouto. Na druhou stranu musíte samozřejmě investovat spoustu času, než je pes čistotný a dobře vychovaný. Pokud si vezmete dospělého psa, tuhle práci si ušetříte. Musíte však mít mnoho trpělivosti a porozumění, protože změna majitele znamená pro psa složitou situaci. Pokud mu dáte najevo, že jej máte rádi, brzy si charakterní westík zvykne na novou rodinu a dobře se s ní sžije.


Jeden nebo dva westíci?
Co je hezčího než westík? Dva westíci! Pro psa je potěšením, když se k "rodinné smečce" přidá ještě jeho kolega. Kromě každodenní péče nepotřebujete také pro dva pejsky více času než pro jednoho, spíše naopak, protože ti dva si spolu dost vystačí. Zdvojnásobí se ovšem všechny náklady. A pojedete-li na dovolenou, nebo když onemocníte, bude težší najít někoho, kdo by se mezitím staral o dva psy.
Pokud nechcete dát jednoho z nich vykastrovat, je lepší chovat dva psy stejného pohlaví, kteří jsou na sebe od mala zvyklí. Pokud spolu žijí pes a fena, nastávají během hárání problémy. K dospělému westíkovi, který s vámi žije již delší dobu, můžete přivést jako druhého psa jen štěně - dospělý westík nestrpí ve svém revíru žádného dospělého psa stejného pohlaví. Dbejte na to, aby prvnímu psu zůstala zachována stará práva a zpočátku jej preferujte, aby se náhle necítil sesazený z trůnu.

Westík a jiná domácí zvířata
Díky své kamarádské povaze se westík dobře včlení do již existujícího "stáda": moji westíci například spolu žijí v harmonii se šesti kočkami, jedním irským vlkodavem a jedním starým anglickým ovčákem. Nikdy však nesmíme zapomenout na to, že westík je lovecký pes. Moji westíci tak sice akceptují mé kočky, cizí však loví. U malých zvířat, která se nemohou westíkovi bránit, jako je například andulka, křeček, králík nebo morče, je nutná velká opatrnost. Nikdy je s westíkem nenechávejte bez dozoru o samotě.


zdroj: Westík - Ingrid Bolle-Kleinbubová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama