Co je krásnějšího než westík? Dva westíci!

Standard plemene

24. srpna 2009 v 23:19 |  Popis plemene, charakteristika

Standard plemeneStandard plemene je popis ideálního typu určitého plemene. Je vypracován v zemi původu psa, uložen na Mezinárodní kynologické federaci (FCI) a předán všem členským svazům, aby byla k dispozici jednotná kritéria pro posuzování daného psíjo plemene.


Celkový vzhled
Westík je malý, robustní teriér s výrazným sebevědomím. Má silnou stavbu těla, hluboký hrudník a dozadu protáhlá žebra, rovný hřbet, silná stehna a svalnaté nohy.

Povaha
Veselý, čilý, odvážný, sebevědomí, přátelský.

Pohyb
Volný, přímý, rychlý. Nežádoucí je toporný, chůdovitý pohyb zadních končetin a kravská hlezna (určitý vadný postoj).

Lebka
Lebka je lehce vyklenutá, hlava s hustou srstí. Smí být nesena nanejvýše v pravém úhlu k ose krku a v žádném případě nesmí být nesena v prodloužení krku. Délka hlavy by měla být od její zadní části až po oči jen nepatrnš větší než vzdálenost od očí k nosu.

Nos
Černý a poměrně velký. Nesmí přečnívat dopředu a vyvolávat tak dojem špičaté mordy.

Oči
Střední velikosti, posazené daleko od sebe a co nejtmavší. Mají být ostré a inteligentní, hledí zpod nápadného obočí. Světlé oči jsou nežádoucí.

Uši
malé, vzpřímené, končící špičkou a jsou pevně neseny. Nemají stát ani příliš daleko od sebe, ani příliš blízko u sebe.

Chrup
Kvůli požadovanému šelmovskému výrazu by měl být chrup mezi dvěma špičáky (canini) co nejširší. V horní i dolní čelisti má být šest řezáků. Zuby mají stát kolmo a být v poměru k celkové velikosti psa velké. je požadován nůžkový skus, při němž se horní řezáky dotýkají bez mezery řezáků dolních. Klešťový skus není na závadu.

Krk
Musí být dostatečně dlouhý, aby umožnil požadované držení hlavy. Je svalnatý, postupně se zesilující proti základně, aby pak splynul s pěkně se sklánějícími plecemi.

Plece
Šikmo se svažující se širokými lopatkami, které těsně přiléhají k hrudníku. Kloub mezi lopatkou a záloktím by měl být dobře umístěn kupředu, lokty těsně přiléhají, čímž je umožněn volný pohyb.

Přední končetiny
Krátké, svalnaté, pokryté krátkou tvrdou srstí.

Trup
kompaktní, rovný hřbet, široká, silná bedra.

Zadní končetiny
Silné, svalnaté a široké v horní části. Běhy jsou krátké, svalnaté a šlachovité. Stehna myjí být velmi svalnatá a nemají stát daleko od sebe. končetiny mají mít správné zaúhlení a mají být postaveny pod tělem. Když pes stojí nebo se pohybuje, jsou zadní běhy poměrně blízko u sebe.

Tlapky
Přední tlapky jsou větší než zadní, pokryty krátkou srstí, mají zakulacený tvar s tlustými polštářky. Zadní tlapky jsou rovněž opatřeny tlustými polštářky. Dácá se přednost černým polštářkům a drápům.

Ocas
Nezkracuje se, 13 až 15 cm dlouhý, pokrytý hustou srstí a co nejrovnější. Nemá být nesen nad hřbetem a má být nasazen tak vysoko, aby nevznikl dojem svažující se hřbetní linie.

Osrstění
Vnější srst sestává z hrubých, asi 5 až 6 cm dlouhých, nekadeřavých chlupů, spodní srst se podobá kožešině, je krátká, měkká a hustá.

Barva
Čistě bílá.

Výška v kohoutku
Asi 28 cm.

Poznámka
Psi by měli mít dvě normálně vyvinutá varlata, ukrytá v šourku.


zdroj: Westík - Ingrid Bole-Kleinbubová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 *.*Twilight Girl*.* *.*Twilight Girl*.* | Web | 24. srpna 2009 v 23:20 | Reagovat

ahojky mas krásny blog :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama