Co je krásnějšího než westík? Dva westíci!

Na co je třeba dávat pozor při nákupu

26. srpna 2009 v 14:11 |  Začátky, nákup westíka

Na co je třeba dávat pozor při nákupu


West highland white teriérovi se bohužel stalo to nejhorší, co se může nějakému psímu plemeni přihodit: stal se módním psem. Tím náramně vzrostly ceny štěňat, a to zase podněcuje neseriózní "chovatele" k jejich produkci. Při páření pak už vůbec nedbají na to, aby měli rodiče typickou povahu, byli zdraví a neměli žádné anatomické vady. To je pak vidět i na štěňatech: v nejlepším případě jsou jen westíkům podobní. Proto je velice důležité, abyste při výběru chovatele, od kterého chcete pejska koupit, postupovali kriticky a informovaně.


Jak najít dobrého chovatele?

  • Chcete-li získat westíka, který odpovídá standardu, je zdravý a mí typicky milou povahu, obraťte se nejraději na klub teriérů, kde vám poradí. Chovatelé, jejichž jména vám tu sdělí, a pouze tito, podléhají neustálé a přísné kontrole a mají oficiálně uznávané doklady.
    Před nákupem u "producentů westíků" (nechci je nazývat chovateli), kteří se sami organizují mimo výše uvedený klub, mohu jen varovat. I u nich dostanete na pejska rodokmen, není však oficiálně uznávaný. ten, kdo se nemusí bát přísných kontrol a chovatelských předpisů, nemá důvod být chovatelem v oficiálně neuznávaném spolku.
  • Navštivte více chovatelů a kriticky zjistěte, který žije pro své psy a který jen z nich. Dobrý chovatel udržuje se svými psy těsný kontakt. Jak psí maminka, tak i malá štěňata se k němu chovají uvolněně a beze strachu. Trvejte na tom, abyste mohli vidět i psí maminku a dávejte pozor, zda jsou pejskové chováni v čistotě a je o ně dobře postaráno, protože to je základním předpokladem pro zdraví štěňat. Musíte však akceptovat, že mnozí chovatelé nedovolí zájemcům z hygienických důvodů přístup do odchovny.

POZOR: V žádném případě nenakupujte u obchodníků se psy. Ti nabízejí více plemen. I kdyby nabízeli štěňata cenově výhodněji než nějaký uznávaný chovatel, přesto by to byla špatná investice, protože pejsek by byl s největší pravděpodobností nemocný nebo psychicky labilní. Pokud u takového obchodníka získáte psa - ať už je to třeba jen z lítosti -, podporujete utrpení chovných fen, které musí pro tento obchod štěňata produkovat. Často jsou připouštěny již ve věku šesti měsíců a bez chovné přestávky pak musí rodit po každém krytí, až už tělo nemůže. Nezřídka pak bývají prostě utraceny.

zdroj: Westík - Ingrid Bolle-Kleinbubová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama